Jak dbać o parkiety?

 

Parkiet jest jednym z najbardziej popularnych i powszechnie stosowanych materiałów podłogowych. Parkiety są dostępne w różnych kolorach i stylach. Parkiet wykonany jest z trwałego materiału i jest dobrą inwestycją. Dowiedz się jak w sposób łatwy utrzymać parkiety w czystości i dobrym stanie przez długie lata.

Parkiety nadają wnętrzom wyjątkowy klimat i charakter. Drewno zawsze będzie najlepszym materiałem, które nadaje szlachetność pomieszczeniom. Warto więc zadbać, aby nasz parkiet zawsze wyglądał pięknie. Jak w przypadku każdego rodzaju drewna, najważniejsze jest, aby nie pozwolić, aby coś mokrego pozostawało na nim zbyt długo. Parkiety należy regularnie zamiatać, aby uniknąć osadzania się na nim brudu. W tym celu użyj odkurzacza, a następnie przetrzyj podłogę lekko wilgotnym mopem. Nigdy nie należy czyścić parkietu dużą ilością wody. Do czyszczenia parkietów nie używamy detergentów ściernych czy silikonowych, cieczy zawierających chlor, amoniak ani roztwór octu. Parkiety powinno się czyścić nietoksycznym środkiem czyszczącym. Bardzo dobrze do czyszczenia parkietu nadaje się mop z mikrofibry, który znakomicie usuwa kurz i brud.

 

Aby przywrócić blask parkietom, stosuje się wosk akrylowy na bazie wody, który nie wymaga polerowania. Wystarczy pozostawić go do wyschnięcia na naszym parkiecie. Oporne plamy należy usuwać za pomocą wilgotnej gąbki i neutralnego detergentu. Aby zapobiec powstawaniu zarysowań, należy ułożyć przed wejściem do pomieszczenia wycieraczkę, która zatrzyma kurz i drobne kamienie. W kuchni, gdzie parkiet narażony jest najbardziej na działanie wody, pokrywamy jego powierzchnię dodatkową warstwą lakieru. Natomiast nogi mebli należy zabezpieczyć filcowym podbiciem.

 

Podczas prac remontowych czy malarskich należy odpowiednio zabezpieczyć parkiet. Jednak unikajmy przykrywania go folią lub materiałami nieprzepuszczalnymi dla powietrza. Parkiety można przykrywać kartonem lub tekturą. Nie wolno pozostawiać pomieszczeń bez systematycznego wietrzenia.

 

Parkiet jest popularny, ponieważ jest trwały, atrakcyjny i może być kładziony na kilka różnych wzorów. Jeśli dobrze dbamy o nasze parkiety, mogą nam służyć nawet przez okres do 30 lat. Po tym okresie można parkiet wycyklinować i w ten sposób jego trwałość może zostać wydłużona na kolejne 30 lat. Jest to więc znakomita inwestycja na długie lata.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Wróć do -> PORADY EKSPERTA

Eko-Parkiet P.H.U. Janusz Mynart, ul. Ofiar Katynia 15, 35-209 Rzeszów tel: 17 863 61 01, kom: 604 092 811

Copyrights © Eko-Parkiet 2009-2012