Tradycyjne suszenie budynku może potrwać i rok

 

Z Januszem Mynartem, właścicielem firmy Eko-Parkiet rozmawiamy o tym, jak osuszać zalane przez wodę budynki.

Co zrobić, żeby dom zalany przez wodę wysechł?


Jest co najmniej kilka metod osuszania. Jedna polega na osuszeniu przegród budowlanych, czyli ścian, ale przede wszystkim wylewek poprzez wtłaczanie pod wylewkę suchego powietrza. Polega to na tym, że osuszacz i wentylator wpuszcza suche powietrze pod spód wylewki. Powietrze wydostaje się szczelinami przy okazji wysuszając wylewkę czy ścianę. To jest bardzo szybkie, intensywne osuszanie przegród budowlanych.

 

Widziałem zdjęcia instalacji, które pan wykorzystuje do osuszania wylewki. Wyglądało to jak sieć rur. których końcówki są umieszczone w dziurach robionych w wylewce. Po co to jest?


Suszenie wylewek polega na tym, że wierci się otwory w wylewce, dochodzi się do przestrzeni pod wylewką, gdzie znajduje się styropian. Suche powietrze z osuszacza włączone jest przez wentylator wysokociśnieniowy pod wylewkę i szczelinami wychodzi bokami wylewki. Jest to proces wymuszony i powoduje, że suszenie tej przestrzeni pod wylewką jest bardzo intensywne Wylewkę 40 metrową o wilgotności technologicznej można suszyć w tydzień. Więc jest to bardzo szybkie osuszanie.

 

Jest to metoda, którą można zastosować w przypadku domów mających podtopienia, załóżmy że miały 10 cm wody, w mieszkaniu, wylewka jest posadowiona na jakiejś ślepej wylewce na ziemi? To by coś dało?


Suszenie w sposób naturalny, gdy dom jest zalany i woda wnikła pod wylewkę. może potrwać rok lub dłużej, ponieważ woda, która się dostała pod wylewkę, pod styropian i zalega na warstwie izolacji przeciwwilgociowej bardzo długo będzie migrować w górę. O ile nie zmusimy jej do szybkiego wyjścia.

 

Inna metoda?


Druga to osuszanie polegąjące na tym, żę stawia się konwencjonalny osuszacz kondensacyjny w zamokniętym pomieszczeniu. Ale aby wydajność wynosiła więcej niż 30 %, dostawiamy do niego wentylator. Wiatrak miesza powietrze, nasyca je wilgocią i wtedy osuszacz jest w stanie zebrać więcej wody.

 

To są metody sprawdzone?


Nic tutaj me wymyślam, bo to są rzeczy sprawdzone w czasie wody stulecia na Dolnym Śląsku. Wtedy zaczęto wprowadzać sprzęt i technologię zachodnią.

 

Budynki zalane można wysuszyć, po prostu je wietrząc?


Oczywiście zakładamy, że będzie to trwało dłużej. Można takie suszenie przyspieszyć' w sposób następujący. Trzeba włączyć centralne ogrzewanie w budynku, nagrzać do temperatury 25-27° C. Następnie wytrzymać tę temperaturę około godziny do dwóch, żeby powietrze nasyciło się parą wodną. Następnie trzeba intensywnie przewietrzyć budynek i proces zaczynać od nowa. W warunkach domowych jest to najbardziej optymalny sposób.

Miał pan już doświadczenie z osuszaniem domów, które byty podtapiane albo zalane?

 

Bezpośrednio takich nie, ale zajmuje się osuszaniem budynków z wody technologicznej. Z osuszaniem domów zalanych nie miałem jeszcze do czynienia.

 

Wilgotność świeżych wylewek i tych po zalaniu jest podobna?


Na pewno będzie wyższa w przypadku zalanych domów. Na pewno suszenie takiej wylewki będzie dłuższe.

Ile w pana ocenie potrzeba czasu nawet używając tych nowoczesnych technologii, żeby osuszyć budynek po powodzi?


Myślę, że jest to kwestia 2,3,4 miesięcy. Zależy od konstrukcji ścian, ilości wody, izolacji, Nie można tego jednoznacznie określić. Na pewno budynek zalany wymaga dłuższego osuszania niż świeżo wybudowany.

 

Są w Ropczycach mieszkania w zalanych blokach, gdzie woda dostała się na pomieszczenia powyżej piwnic. Zniszczone zostały parkiety, panele. Co z takim stropem, kiedy będzie można na nim kłaść parkiet?


Tutaj do każdego przypadku należy podejść indywidualnie, trzeba zmierzyć wilgotność w tm momencie, kiedy ta woda opadła, ocenić konstrukcję budynku i zaproponować specjalny i odpowiedni sposób osuszania. Nie mogę tu generalizować, te w tym przypadku trzeba tak zrobić, a w innym przypadku inaczej. Trudno tu tę sytuację określić jednoznacznie.

 

Na usługę osuszania będzie stać powodzian? Jakie to są koszty?


Osuszanie mieszkania o powierzchni 40 metrów może kosztować w granicach 2000 zł i trwać około miesiąca.

W tym czasie nie można tam wykonywać innych prac?


W tym czasie można robić inne prace, można przebywać w mieszkaniu. Jest jednak hałas, który wytwarza sprzęt. może być on uciążliwy.

Jak ocenić kiedy budynek jest suchy, a kiedy jeszcze mokry?


Przede wszystkim wykorzystuję kamerę termowizyjną, którą można ocenić stan zawilgocenia ścian i budynków. Druga metoda jest taka, że robię pomiary wilgotności betonu. To o tyle ważne, że często jeśli ktoś sam suszy, nie może ocenić czy już jest wysuszone czy jeszcze nie.

 

Ile kosztuje sprawdzenie stanu zawilgocenia lub wysuszenia domu, mieszkania?


 

Taki pomiar kosztuje 100 złotych i trwa około pól godziny.

Ma pan już jakieś zapytania dotyczące osuszania po powodzi?


Od kilku dni mam mnóstwo telefonów w tym temacie i właśnie zabieram się do instalowania sprzętu do osuszania domów na terenie Ropczyc i Tarnobrzega

 

 

Rozmawiał Robert Naja


Eko-Parkiet P.H.U. Janusz Mynart, ul. Ofiar Katynia 15, 35-209 Rzeszów tel: 17 863 61 01, kom: 604 092 811

Copyrights © Eko-Parkiet 2009-2012